M.A.P.A. - do początku! M.A.P.A.
 MIEJSKI ALTERNATYWNY PRZEWODNIK AUTOSTOPU
polski

english

esperanto
O projekcie

CO POWINNO STANOWIĆ ZAWARTOŚĆ INFORMACYJNĄ "MAPY"?
Dane dotyczące najlepszego sposobu przedostania się z jednej krańcówki na drugą danego miasta (we wszystkich kombinacjach*), zakładając: a) najgorszy wariant - zostaliśmy wysadzeni na jednej z nich; i/lub b) startujemy z centrum (najlepiej z okolic dworca głównego, co się przyda podróżnikom tylko częściowo korzystającym ze stopa).
Wybór najlepszego założenia zależy oczywiście od wielu praktycznych względów - np. wariant a) + b) będzie lepszym rozwiązaniem w przypadku dużych miast, natomiast tylko b) - mniejszych.
Informacje stanowić powinny: numery środków komunikacji miejskiej (potrzebnych do tego celu), miejsca przesiadek, czas podróży, informacje na temat biletów itd. (Dla ułatwienia zainteresowanym możemy udostępnić przykładowe opracowania).

* Najczęściej zdarza się, że pomiędzy sąsiednimi wylotówkami nie istnieje potrzeba przeprawy. Prosimy więc o kierowanie się tutaj zdrowym rozsądkiem i "logiką podróżującego"...


CZĘŚĆ ROZRYWKOW0-PRAKTYCZNA
Jako, że autostopersi (przynajmniej ci nie-niedzielni) to zazwyczaj ludzie o niekonwencjonalnych upodobaniach i raczej cienkich portfelach, oprócz pomocy stricte komunikacyjnych, atrakcyjnym i przydatnym punktem przewodnika (dla chcących zatrzymać się na dłużej) mogą być praktyczne informacje (baza danych, dojazd...) jak i subiektywne oceny dotyczące strony:
- gastronomicznej - bary mleczne, jadłodajnie, vege-kafejki,giełdy warzywne itp itp.
- undergroundowej - skłoty, kluby, infoshopy,
- noclegowej - przede wszystkim tanio!
- wypoczynkowo-turystycznej - dzikie, niedocenione zakątki, miejskie ruiny i inne niekonwencjonalne miejsca wypoczynku,
- oraz zakupów i przydatnych usług - ciekawe ciuchexy, antykwariaty, ew. inne sklepy; biblioteki, tanie kafejki internetowe...

Poza tym cenne będą też takie "perełki" jak: rewiry, które lepiej jak najszybciej opuszczać... Mile widziane inne sugestie - ich listę jak i opinie na temat "MAPY" można zamieszczać w "księdze podróżnych" lub na forum.


SUGEROWANA METODOLOGIA:
I. O MIEŚCIE [główne skojarzenia w zależności od specyfiki miejsca - etymologia nazwy, położenie geogr. topografia i jej wpływ na trudność podróżowania itp.]
II. HISTORIA ALTERNATYWNA [wzmiankowa historia undergroundu]
III. INFORMACJE DLA PODRÓŻNIKÓW [na temat tras jakie przebiegają przez miasto i dokąd prowadzą]
IV. KOMUNIKACJA MIEJSKA [info na temat biletów, strony w internecie itp.]
V. MIEJSKI PLAN PODRÓŻY [i tu część właściwa, czyli przewodnik po poszczególnych trasach miasta]
VI. INFORMACJE PRAKTYCZNE:
    1. Jedzenie
    2. Spanie
    3. Underground
    4. Alternatywna turystyka
    5. Zakupy i przydatne usługi

+ mapki
+ zdjęcia [niekoniecznie]
+ swoje namiary


Kontakt: autostop [ i n ] celniej.pl